Samo nekoliko dana nakon što su Sjedinjene Američke Države i Kina postigle privremeno primirje u trgovinskom ratu i dogovorile 90-dnevni period za daljnje pregovore, novi sukob je izbio – ovog puta oko naprednih AI čipova kineskog tehnološkog giganta Huaweija, prenosi CNN.
Peking je žestoko reagirao na upozorenja američkog Ministarstva trgovine upućena kompanijama da ne koriste Huawei Ascend čipove, optužujući Washington za narušavanje dogovora postignutog na nedavnim trgovinskim pregovorima u Ženevi. Kina tvrdi da ovakve mjere predstavljaju „zloupotrebu izvoznih kontrola“ i naziva ih „jednostranim nasiljem i protekcionizmom“.
U fokusu spora su Huawei Ascend čipovi – najnapredniji kineski AI procesori koji su ključni u obuci modela umjetne inteligencije i predstavljaju izazov globalnom lideru u ovom segmentu, američkom Nvidiji. Ovi čipovi su i temelj strateškog plana kineskog predsjednika Xi Jinpinga da zemlja postane samodostatna u razvoju vrhunskih tehnologija.
Američko Ministarstvo trgovine je 12. maja objavilo smjernice u kojima se navodi da bi korištenje Huawei čipova bilo kršenje američkih izvoznih kontrola. Iako je kasnije ublažilo formulaciju uklanjanjem fraze „bilo gdje u svijetu“, Peking smatra da promjena jezika nije dovoljna.
Kinesko Ministarstvo trgovine poručilo je da SAD mora „ispraviti svoju grešku“ i upozorilo međunarodne kompanije da bi mogle prekršiti kineske zakone, uključujući Zakon o borbi protiv stranih sankcija, ukoliko se povinuju američkim ograničenjima.
„Svaka organizacija ili pojedinac koji implementira ili pomaže u implementaciji ovih američkih mjera mogao bi se suočiti s pravnim posljedicama“, navodi se u saopštenju, dodajući da će Kina „pažljivo pratiti situaciju i da će poduzeti odlučne mjere za zaštitu svojih legitimnih prava i interesa“.
Dok se trgovinske tenzije ponovno zaoštravaju, zasad nije najavljen novi krug pregovora. Ipak, prošlog petka su se američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer i kineski izaslanik Li Chenggang kratko sastali na marginama skupa ministara trgovine APEC-a u Južnoj Koreji, prenosi Reuters.
Ova nova eskalacija pokazuje koliko su razlike između dvije najveće svjetske ekonomije i dalje duboke – uprkos pokušajima da se trgovinski odnosi stabilizuju.